Egészséges táplálkozás - vitaminok és ásványi anyagok

Köztudott, hogy a vitaminok és ásványi anyagok jó hatással vannak a szervezetre. Közülük mire van szervezetünknek igazán szüksége?

Pravilna ishrana - vitamini i mineraliMik a vitaminok és ásványi anyagok?

A vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet normális működéséhez, kiegyensúlyozott táplálkozással kerülnek a szervezetbe. Feloszthatóak zsírban és vízben oldódó vitaminokra.

Zsírban oldódó vitaminok – A, D, E, K – szervezet raktározni tudja őket.

Vízben oldódó vitaminok – C-vitamin és B-vitaminok (B6, B12, niacin, riboflavin, folsav). A szervezet nem tudja őket raktározni. A szervezet számára felesleges mennyiség ezekből a vitaminokból leginkább vizelettel távozik, ezért fontos őket naponta a szervezetbe juttatni.

A vitaminoktól eltérően, melyek lehetnek szerves: növényi vagy állati eredetűek, megtalálhatóak a vízben és a talajban, amit a növények felszívhatnak illetve az állatok megehetnek. A szervezetnek bizonyos ásványi anyagokból többre van szüksége, ilyen pl. a kálcium, amely szükséges a normális növekedéshez, míg a többiből: króm, réz, jód, vas, szelén, cink kevesebbet igényel a szervezet, ezért a vitaminkészítmények csomagolásán is úgy vannak feltüntetve, hogy „nyomokban” találhatóak meg.

Hogyan hatnak a szervezetre a vitaminok és ásványi anyagok?

A vitaminok és ásványi anyagok erősítik az immunrendszert, nélkülözhetetlenek a normális növekedéshez és elősegítik a sejtműködést. Íme néhány példa a táplálékkal bevitt vitaminok és ásványi anyagok szerepére:

A-vitamin – karotin, az A-vitamin provitaminja, amely a sárgarépában található, mint narancssárga festékanyag, amely a szervezetbe kerülve A-vitaminná alakul. nélkülözhetetlen a látáshoz.

K-vitamin – a leveles zöldégfélékben található meg, brokkoliban, szójában és a szervezetben a véralvadásban játszik fontos szerepet.

Kalcium – nagyobb ennyiségben a tejben, joghurtban, leveles zöldségfélékben található meg és a csontok keménységéért felelős.

A cink és a vas legfőbb forrása a hús és a hal, emellett a bab, magvak, dió, leveles zöldség mint pl. kelbimbó. A cink nélkülözhetetlen az immunrendszer működéséhez és a tesztoszteronképzéshez, a vashiány pedig vérszegénységet idézhet elő.

B12-vitamin – védő szereppel rendelkezik, megakadályozza bizonyos típusú vérszegénység kialakulását. Növényi eredetű élelmiszerekben nem, viszont húsban, tojásban, tejben és tejtermékekben megtalálható.

A növekedés üzemanyaga

Az emberi szervezet növekedés és fejlődés folyamán különféle fiziológiai változásokon megy keresztül serdülőkorban. Az egészséges táplálkozás ebben az életkorban nagyon fontos, mivel a szervezetnek nélkülözhetetlenek a vitaminok és ásványi anyagok a növekedéshez és fejlődéhez és a jó közérzethez. A változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás a legjobb módja a szükséges vitaminok és ásványi anyagok szervezetbe juttatására, emellett nagyon fontos egyensúlyban tartani a zsírok, fehérjék és szénhidrátok bevitelét is. A legjobb és legegészségesebb választás a friss és nem feldolgozott élelmiszer-friss gyümölcs és zöldségféle, teljes kiőrlésű gabonafélék, alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása. Chips és hasonló élelmiszerek fogyasztása is engedélyezett, de csak ritkán, mivel magas kalóriatartalmúak és sok adalékanyagot tartalmaznak és nagyon kevés értékes tápanyagot.

Hasznos és egyben szükséges is lenne elolvasni vásárláskor az élelmiszerek címkéjét. Így pl. megtudhatjuk, hogy a tej a D-vitamint, kalciumot és foszfort, míg a szénsavas üdítők nagyon kevés vagy egyáltalán nem tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat.

Egészséges és vitaminokban gazdag ételek fogyaszthatóak éttermekben is, ilyen pl. a vegetáriánus pizza, diétás hússal készült szendvics vagy friss saláta.

Pravilna ishrana - vitamini i mineraliMikor indokolt az étrend-kiegészítők fogyasztása?

Ha a mindennapi táplálkozás folyamán különféle élelmiszereket: teljes kiőrlésű gabonaféléket, friss gyümölcsöt és zöldségféléket, tejtermékeket, magvas gyümölcsöket, gabonaféléket, tojást és húst viszünk a szervezetbe, akkor valószínűleg kielégítjük a szervezet vitamin és ásványi anyag szükségleteit.

Amennyiben gyakran hagyunk ki étkezéseket, diétázunk vagy nem fogyasztunk elegendő mennyiségű élelmiszert az említett csoportokból pl. zöldségfélékből vagy tejtermékekből, szükséges lenne tanácsot kérni az orvostól, táplálkozási szakértőtől, akik táplálkozási tervet készítenek számunkra. Tanácsért a gyógyszertárban a gyógyszerészhez is lehet fordulni, aki szívesen ad tanácsot a vitaminok és ásványi anyagok valamint más étrend-kiegészítők fogyasztásáról és az egészséges táplálkozásról. Pl. a zsírban oldódó vitaminok nagyobb mennyiségű bevitele káros is lehet, mert felhalmozódik a szervezetben és lassan választódik ki. Étrend-kiegészítők fogyasztásánál erre is oda kell figyelni.

Amennyiben vitamin és ásványi anyag pótlókat használnak, figyeljenek oda, hogy ne lépjék túl a napi ajánlott bevitelt (RDA). Az RDA kifejezi a populáció 98,6%-ának megfelelő napi vitamin és ásványi anyag mennyiségének 100%-át.

A piacon sokféle étrend-kiegészítő kapható, melyeket a gyártók kiváló reklámokkal népszerűsítenek. Vásárlás előtt kérdezzék meg a gyógyszerészt, a kiválasztott termékről.

Ebben az érzékeny korban, a növekedés, fejlődés és fiziológiai változások korában a megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag bevitelének legjobb módja az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás étrend-kiegészítők fogyasztása nélkül, amennyiben az nem nélkülözhetetlen.

Forrás:

www.teenshealth.com

További információk:

www.apotekasubotica.rs

A szöveget összeállította: Mr. ph. spec. Jelena Blažin Fordította: Mr. ph. Kecsenovics Éva