Piše: Jelena Pavlović
Za razliku od nekih drugih infekcija, kada grip nije komplikovan, obično ne zahteva medicinski tretman. Lekar može prepisati lekove protiv virusne infekcije, ali i uz njihovu primenu trajanje infekcije se skraćuje za svega jedan do dva dana. Antibiotici se preporučuju jedino u slučajevima kada postoji rizik od ozbiljnih komplikacija kod deteta.
Tipični simptomi po kojima ćete prepoznati da je kod vašeg deteta u pitanju grip su simptomi koji se javljaju naglo:
- Osećaj slabosti celog organizma
- Naglo povišenje telesne temperature i pojava groznice
- Dete se oseća izuzetno iscrpljeno
- Glavobolja
- Pad apetita
- Bolovi u zglobovima
- Osećaj hladnoće i drhtavice
- Kašalj i bolovi u grlu (ne uvek)
Kako olakšati vašem detetu kada ima grip:
- Davati detetu što više tečnosti, jer povišena temperatura i groznica, koje najčešće prate grip, mogu dovesti do gubitka tečnosti (dehidratacije). Poželjno je davati sveže ceđene voćne sokove, po mogućnosti od pomorandže, limuna i grejpa, jer oni najbolje održavaju hidrataciju organizma. Možete koristiti i praškove za rehidrataciju i nadoknadu elektrolita, koji se mogu naći u apotekama, a veoma su prijatnog, voćnog ukusa.
- Obezbediti da se dete što više odmara, a to ćete postići uz pomoć njegovih omiljenih knjiga, časopisa, filmova, pa čak i lagane muzike.
- Za snižavanje povišene temperature uobičajeno se koriste lekovi za sniženje temperature (antipiretici) , koje možete naći u slobodnoj prodaji u apotekama, u obliku sirupa ili tableta, kao što su paracetamol i ibuprofen, nikako preparati acetilsalicilne kiseline pod popularnim nazivima Aspirin, Anbol, Midol- naročito ako dete ima manje od 14 godina, ili ako lekar nije tako prepisao.
- Oblačite dete slojevito, kako biste mogli uklanjati slojeve tokom trajanje povišene temperature i znojenja.
- Brinite se za sebe i ostale članove porodice, a ukoliko smatrate da postoji rizik od pojave infekcije i kod njih, posavetujte se sa doktorom da li je potrebno da dobiju vakcinu protiv gripa, koja se takođe može naći u slobodnoj prodaji u apotekama.
- Naročito važno, a to možda i često zaboravljamo, je da treba što češće prati ruke, naročito kada skupljamo upotrebljene maramice za nos.
Važno je da znate da simptomi gripe kod dece mogu biti različiti, i mogu se menajti u toku napredovanja bolesti, pa je zbog toga neophodno posavetovati se sa lekarom, kao najstručnijim licem koje može potvrditi da li se radi o gripu, ili o drugoj vrsti infekcije, ali sa sličnim simptomima. Naime, neke bakterijske infekcije, kao što su streptokokus ili pneumonia, mogu u početku imati simptome poput gripa, zato je važno pratiti razvoj simptoma kod deteta, naročito ako se oni pogoršavaju, ako dete ima problema sa disanjem, gubi dah, konfuzno je, temperatura ne spada par dana ni uz primenu antipiretika.
Izvor:
www.kidshealth.com