Piše: Jelena Pavlović
Kako vam farmaceut može pomoći?
Kada je dete bolesno, najčešće imate mnogo pitanja za lekara, koja često u strahu od ishoda, brige za dete, u žurbi, ili gužve u čekaonici, ne postavite. Ali, koliko često imate pitanja za farmaceuta, kada posle pregleda dođete u apoteku po lekove sa detetom? Farmaceuti su danas obučeni da obezbede mnogo korisnih informacija o lekovima koji su propisani, kao i da odgovore na mnoga vaša pitanja. Kako bi vas ohrabrili da uspostavite takvu vrstu kontakta, u mnogim apotekama Apoteke Subotica postoji kutak za savetovanje, gde možete obaviti privatni razgovor sa farmaceutom.
Zašto je korisno pričati sa farmaceutom u apoteci? Farmaceut ne može da dijagnostifikuje bolest, ali može da odgovori na mnoga pitanja vezana za lekove koji su prepisani na receptu, kao i one koji se mogu kupiti bez recepta, da objasni pojavu mogućih neželjenih dejstava tih lekova (i)li upozori na stanja i bolesti kod kojih su određeni lekovi konradindikovani (ne treba ih primenjivati).
Koja pitanja bi trebalo da postavite farmaceutu? Tipično i najvažnije pitanje je o eventualnim alergijskim reakcijama. Pre svega, treba obavestiti farmaceuta o vrsti alergije koju dete ima (ukoliko ima) i o lekovima koje ono trenutno koristi. To će omogućiti farmaceutu da vas zaštiti od mogućih potencijalno opasnih interakcija sa lekovima, kao i od alergijskih reakcija koje mogu biti uzrokovane prepisanim lekovima.
Ostala pitanja na koja možete dobiti odgovor u apoteci:
Uobičajeni problemi kod davanja lekova detetu
Treba obratiti pažnju na to da neki lekovi samo leče simpote, i u tom slučaju dete ne treba da popije celu utiju/bočicu. U slučau antibiotika cela doza se mora popiti do kraja, kako bi bila efikasna.
Ukoliko vam ostane lek neiskorišten do kraja, prilikom sledeće upotrebe treba obratiti pažnju na rok trajanja, a kod tečnih preparata na promene u izgledu i boji. Rastvoreni antibiotski sirupi ne bi smeli da se čuvaju duže od 15 dana u frižideru, nakon toga nisu za upotrebu, a većina ostalih sirupa nakon otvaranja gubi svoje dejstvo delimično posle par meseci, bez obzira na rok trajanja na kutiji.
Važni saveti koje vam može dati farmaceut
Važno je uspostaviti odnos poverenja sa farmaceutom jer on tada prati istorijat lekova koji su prepisani vašem detetu, i postaje veoma koristan i pouzdan izvor informacija, na koji uvek možete da se oslonite, sa puno poverenja i bez ustručavanja.
Izvor:
www.kidshealth.com