A szexuális úton terjedő betegségek, fertőző betegségek, amelyek nemi érintkezéssel terjednek személyről személyre. Az ilyen betegséggel történő fertőzés komoly egészségügyi problémává válhat ha nem kezelik, tartós károsodást is okozhat, mint pl. a sterilitás, míg némelyek, mint pl. az AIDS/HIV akár az életet is veszélyeztethetik. Ezek a megbetegedések igen gyakoriakká váltak a tizenévesek körében, ezért nagyon fontos, hogy ti, fiatalok megtanuljátok a helyes és biztonságos védekezés módszereit.
Hogyan terjednek a nemi úton terjedő betegségek?
Ezen betegségek nagymértékű elterjedésének oka, hogy a legtöbb fiatal úgy gondolja, ezek csak szexuális úton terjednek. Ez azonban tévhit, mivel némelyik, mint amilyen a herpesz vagy a nemi szervek szemölcse (HPV) átterjedhetnek a fertőzött bőrfelülettel történő érintkezés során. A másik ok, hogy a nemi úton terjedő betegségeket nem lehet felismerni szabad szemmel, tünetmentesek, de már a fertőzöttség kialakult. Minderről nem tudván könnyen megfertőződik a partner is.
Mi növeli a fertőződés esélyét?
A nemi élet fiatalkori megkezdése A gyakori partnerváltás Védekezés nélküli szex – óvszer nélküli
Megelőzés és gyógyítás
Mint a legtöbb betegségnél, a megoldást ebben az estben is a megelőzés jelenti. Sajnos, a teljes védettség elérésének egyetlen módja a szexuális élettől történő önmegtartóztatás. Az óvszerhasználat számít a legbiztonságosabb védekezési módszernek amennyiben szexuális kapcsolatban éltek. Nagyon fontos emellett a nőgyógyász rendszeres látogatása. A nőgyógyász tud legjobb tanácsot adni a védekezés módjáról. Rendszeres vizsgálatokkal a betegségek korai stádiumban felfedezhetőek, amikor azok legkönnyebben és leggyorsabban gyógyíthatóak. A nőgyógyásznak el kell mondani, ha a közeljövőben szexuális kapcsolatba szándékoztok lépni vagy ha már abban éltek.
Ne szégyelljetek ellátogatni az orvoshoz akkor sem, ha már megbetegedtetek, mert a kezelés megkezdésének halogatásával az állapototok csak rosszabbodhat és komolyabb következményekket vonhat maga után.
Ha feltételezitek, hogy valamilyen nemi úton terjedő betegségben szenvedtek vagy nemrégiben olyan partneretek volt, akiről feltételezitek, hogy ilyen betegségben szenved, mielőbb keressétek fel az orvosotokat. Ha nincs saját orvosotok forduljatok a diszpanzérba vagy a tanácsadóhoz, ahol szakorvosok dolgoznak és választ tudnak adni kérdéseitekre.
A gyógyszertárakban szintén lehetőség nyílik bizalmas beszélgetésre, ahol a gyógyszerészek is elirányítanak benneteket a megfelelő helyre.
Meg kell azonban említeni, hogy nem minden nemi szerven jelentkező fertőzés nemi úton terjedő betegség következménye. A nagyon fiatal lányok körében is, akiknek még nem is volt szexuális kapcsolatuk, jelentkezhetnek gombás fertőzések, pirosodás vagy fokozott váladékképződés, míg a fiúknál akár pattanások is a nemi szerven. Ezért is nagyon fontosak a rendszeres orvoslátogatások.
Forrás: www.teenshealth.com