A fokozatos napon való tartózkodással nagy mértékben csökkenthető az allergiás reakciók kialakulásának esélye.
Enyhe allergiás reakciók jelentkezésekor elegendő a hideg borogatás és a klasszikus UV sugárzás elleni védekezés alkalmazása is. Az érintett bőrfelüleltre legjobb hideg borogatást tenni, de ha erős fájdalmak is kínozzák, akkor próbálják paracetamollalenyhíteni, ami a gyógyszertárakban vény nélkül is kapható (OTC készítmény). Ha a tünetek intenzívek forduljanak orvoshoz, aki antihisztaminikum és kortikoszteroid tartalmú kenőcsöket fog felírni.
Ha a bőrön jelentkező nap által kiváltott reakció mellett láz, hidegrázás, hányás is jelentkezik, azonnal jelentkezzenek orvosnál, mert nagy valószínűséggel a napszúrás tüneteit tapasztalják.
Az napallergiás reakciók egyik fajtája bizonyos gyógyszerek fogyasztásának következménye is lehet, ezt a fajta allergiás reakciót fotoszenzibilitásnak nevezik. A bőr fokozott napérzékenysgéről van szó, ami a meghatározott gyógyszer és a nap kölcsönhatásának eredménye. Pirosodással gyulladással járó reakció alakul ki a napsugárzásnak kitett bőrfelületen, ami a hagyományos napégésre hasonlít.
Felsorolunk néhány gyakran használt gyógyszert, mely fotoszenzibilitást vált ki:
Ez csak egy része a fotoszenzibilitást kiváltó gyógyszerlistának, ezért legjobb napozás előtt tanácsot kérni a gyógyszerésztől a gyógyszerek nappal való kölcsönhatásáról. Ez vonatkozik a vény nélkül kapható gyógyszerekre is, amilyenek pl. a fájdalomcsillapítók, krémek és növényi gyógyszerek.
A napozást követően nem szükségszerű az azonnali hólyagok megjelenés, néha erre csak pár nap elteltével kerül sor.
Tüneteket enyhítő teendők a napozást követően megjelenő hólyagok jelentkezésekor:
A hólyagok általában nyomtalanul gyógyulnak, de a bőr ilyen, sejtszinten történő, sérüléseivel nő a bőrrák kialakulásának kockázata. Ez kifejezettebba gyermekkori és kamaszkori hólyagok szerése után. Ezért is fontos már fiatal korban tudni a helytelen napozás következményeiről és minden hosszab ideig történő napon tartózkodáskor UVA és UVB szűrőket tartalmazó krémet használni, melyek legalább 1-ös fényvédő faktorral rendelkeznek. Gyakran fel kell őket vinni a bőrre, főleg úszás és izzadás alkalmával.
Ne feledjék, hogy a önbarnítókrémek nem rendelkeznek UV védelemmel, ezért fontos a napvédő krémek használata.
A bőr olyan szerv, ami nem felejt, tehát az életünk során összegyűjtött sugárzás csak idősebb korban kerül a „kasszához megfizettetésre”, különféle börproblémák illetve bőrrák formájában. Ezt nagyon nehéz megmagyarázni a fiataloknak, akik egyre barnábbak szeretnének lenni, hogy divatosabbak legyenek.
Forrás: www.teenshealth.com
Kérdéseikkel fordulhatnak hozzánk a www.apotekasubotica.rs weboldalon illetve a 024/552-499, 024/415-0300 telefonszámokon.
A szöveget összeállította: Mr. ph. spec. Jelena Blažin Fordította: Mr. ph. Kecsenovics Éva