Köztudott, hogy számos betegség kialakulása megelőzhető, amit már fiatalkorban ajánlatos elkezdeni. A megelőzés legegyszerűbb módja az egészséges táplálkozás, amiről már az előző számokban is írtunk. A rostok fontos tápanyagok, amelyeknek a mindennapi étrendben a helyük, mert nagymértékben hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez. Az érdeklődés fókuszába kerültek, mert bizonyítottá vált, hogy a mai ember számos betegségének megelőzésében játszanak fontos szerepet.
Miért van szükségünk rostokat tartalmazó ételre?
Növényi eredetű táplálékokban találhatóak a rostok: gyümölcsökben, zöldségfélékben, hüvelyesekben és különféle magvakban. Összetételüket illetően nem emészthető szénhidrátok. Összetett szénhidrátok (poliszacharidok) alkotják őket – cellulóz, hemicellulóz, pektin… Megkülönböztethetőek a vízben oldódó és a vízben nem oldódó rostok, fontos mindkét fajtát beiktatni az étrendbe, az egészséges táplálkozás részeként.
Az ilyen táplálkozás előnyei: koleszterinszint csökkenése, szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség megelőzése. A rosttartalmú ételek fogyasztása a többi szénhidrát bevitele mellett csökkenti a cukrok felszívódását és szabályozza az inzulinválaszt, a rostok pedig telítettségérzetet keltenek a bélben és megakadályozzák, hogy túlegyük magunkat. Maga a rost nem tartalmaz kalóriát és segíti az étel mozgását az emésztőrendszerben, megőrzi a vastagbél egészségét, megakadályozza a székrekedés és aranyér kialakulását.
Mely ételek tartalmaznak rostokat?
Kitűnő rostforrások:
Hogyan állítsunk össze egészséges étrendet?
Az Amerikában végzett legutóbbi kutatások szerint, a tizenéves lányoknak (14-18 év között) napi 25 gramm rostot kellene bevinniük a szervezetükbe, míg a tizenéves fiúknak (14-18 év között) napi 31 grammot. Rostok bevitelét fokozatosan kell elkezdeni, mert a hirtelen bevitt nagy mennyiségű rost puffadást, fokozott gázképződést akár hasmenést is okozhat. Az ilyen táplálék mellett ajánlatos nagyobb mennyiségű víz fogyasztása, amivel elkerülhető a bélfal irritációja.
Biztosan visztek be a szervezetetekbe rostokat, míg ha ezt nem is tudatosan teszitek, de íme néhány tanács, hogyan lehet helyes étrendet összeállítani:
Reggeli:
Ebéd és vacsora
Uzsonna és édességek
A rostok túlzott fogyasztása problémákat is okozhat, mert csökkentheti bizonyos gyógyszerek hatását, erre figyeljetek oda (a gyógyszerész elmagyarázza, mely ételeket nem szabad fogyasztani a gyógyszerrel).
Ezeket a tanácsokat és az egészséges táplálkozás alapelveit követve nem csak egészségetek megőrzéséért tesztek többet, hanem érezni is fogjátok, hogy több energiátok lesz a tanuláshoz, sportoláshoz és a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez. A gyógyszertárban is kaphattok tanácsokat az egészséges táplálkozásról, melynek egyik alapvető tevékenysége a betegségek megelőzése és az egészség megőrzése, ezért ne habozzatok a gyógyszerészhez fordulni tanácsért.
Forrás: www.teenshealth.com
A szöveget összeállította: Mr. ph. spec. Jelena Blažin Fordította: Mr. ph. Kecsenovics Éva