Piše: Jelena Pavlović
Poznato je da se razvoj raznih bolesti može sprečiti prevencijom, koja bi trebalo da započne već u najranijoj mladosti. Jedan od najjednostavnijih načina prevencije je pravilna ishrana, o čemu je bilo reči i u prethodnim brojevima. Dijetetska vlakna su važan nutrijent koji bi trebalo da bude zastupljen u svakodnevnoj ishrani, jer u mnogo čemu doprinosi očuvanju zdravlja. Ona su danas u fokusu interesovanja zato što je otkrivena njihova važna uloga u sprečavanju mnogih oboljenja savremenog čoveka.
Zašto nam je potrebna hrana koja sadrži vlakna
Vlakna se nalaze u hrani biljnog porekla, voću, povrću, mahunarkama i zrnevlju. Po sastavu su ugljeni hidrati, i to oni koji ne mogu biti svareni u digestivnom traktu. Sastoje se od složenih ugljenih hidrata (polisaharida) - celuloza, hemiceluloza, pektin… Postoji razlika između rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, ali važno je uključiti obe vrste kao deo zdrave ishrane
Prednosti ovakve ishrane su u snižavanju nivoa holesterola u krvi i sprečavanju pojave kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Unošenje vlaknaste hrane uz ostale ugljene hidrate usporava apsorpciju šećera i reguliše odgovor insulina, a vlakna stvaraju osećaj sitosti u crevima i sprečavaju nas da se prejedemo, Samo vlakno nema kalorija, i pomaže kretanje hrane kroz sistem za varenje, održava zdravlje debelog creva i sprečava pojavu opstipacije i hemoroida.
Koje vrste hrane sadrže dijetetska vlakna
Odlični izvori vlakana su:
Kako napraviti zdrav jelovnik
Prema poslednjim istraživanjima koja su sprovedena u Americi, tinejdžerke (14-18 godina) bi trebalo da unose dnevno 25 grama vlakana, a tinejdžeri (14-18 godina) 31 gram. Sa unošenjem vlakana trebalo bi početi sporo i postepeno, jer nagli unos veće količine može izazvati nadutost, gasove, pa čak i dijareju. Uz ovu hranu potrebno je piti dosta tečnosti, da ne bi došlo do iritacije creva.
Vi verovatno unosite vlakna putem hrane ni ne znajući to, ali evo nekoliko saveta kako da osmislite svoje obroke:
Doručak
Ručak i večera
Užina i poslastice
Prekomeran unos vlakana može biti nepovoljan jer može da umanji dejstvo nekih lekova, pa treba posebno obratiti pažnju ako uzimate lekove (farmaceut u apoteci će vam objasniti koju hranu ne smete da unosite uz određene lekove).
Prateći ove savete i principe zdrave ishrane, ne samo da ćete doprineti očuvanju svog zdravlja, nego ćete ubrzo početi da osećate da imate više energije za učenje, sport i svakodnevne aktivnosti. Savete o zdravoj ishrani možete dobiti i u apotekama, čija je jedna od osnovnih aktivnosti prevencija bolesti i očuvanje zdravlja, pa se nemojte ustručavati da pitate farmaceuta.
Izvor:
www.teenshealth.com