Piše: Jelena Pavlović
Većini tinejdžera potrebno je 8½ do 9 ili više sati sna svake noći. Adekvatna količina sna od esencijalnog je značaja za svakog ko želi da prođe dobro na testovima u školi ili da se bavi sportom. Na žalost, mnogi tinejdžeri se žale na hroničan umor i neispavanost.
Zašto smo neispavani već u periodu adolescencije?
Skorašnje studije su pokazale da se ritam spavanja kod adolescenata razlikuje od onog kod odraslih ili dece, a to potvrđuje pospanost na prvim časovima prepodnevne nastave. Ove studije su pokazale da je tokom perioda adolescencije cirkadijalni ritam tela privremeno „resetovan“ i diriguje organizmu da kasnije zaspi i kasnije se probudi. Smatra se da je uzrok ovome hormon melatonin, čije lučenje kod tinejdžera počinje u kasnijim satima nego kod odraslih ili dece, i zato otežava tinejdžerima da zaspu ranije. Ovo nije opravdanje za pospanost na prvim časovima, ali može da objasni neke reakcije vašeg organizma.
Ako zaspite posle ponoći, a morate da ustanete rano zbog škole, znači da imate na raspolaganju samo 6 ili 7 sati sna. Nekoliko propuštenih sati sna tokom noći možda vam se ne čini kao neki problem, ali to može da stvori ozbiljan deficit tokom vremena.
Zašto je san važan?
Deficit sna utiče na sve aspekte našeg života, od sposobnosti za koncentraciju na času do raspoloženja. Usporen odgovor organizma na času i manjak koncentracije utiču na performansu u školi i krajnji rezultat mogu biti loši rezultati i ocene. Nedostatak sna je takođe povezan i sa emocionalnim poteškoćama, kao što je osećanje tuge ili depresije. San pomaže da održimo psihičko zdravlje tako što usporava funkcije našeg organizma i omogućava mu da se energetski obnovi nakon svakodnevnih aktivnosti. Nedavne studije su pokazale i da dovoljno sna omogućava ljudima da kreativnije rešavaju probleme.
Koji su znaci da organizam ne dobija dovoljno sna?
Čak i ako mislite da dovoljno spavate, možda vašem organizmu to nije dovoljno. Evo nekoliko znakova na osnovu kojih ćete to prepoznati:
Kako da dobijemo dovoljno sna?
Studije koje se bave ovim pitanjima sprovode se u Americi, i u nekim njihovim školama se već uvodi kasniji početak nastave. A kako da se mi prilagodimo ranom ustajanju i prepodnevnoj nastavi? Evo nekoliko korisnih saveta, koje možete primenjivati i kasnije tokom života!
Kada ste pospani i umorni teško vam je da budete u dobrom raspoloženju i formi i da izgledate onako kao biste voleli. Stavite “spavanje” u svoj dnevni raspored da biste održali zdravlje, lep izgled i kreativnost!
Izvor: www.teenshealth.com
Pitanja nam možete postavljati preko sajta www.apotekasubotica.rs ili putem telefona 024/552-499