Piše: Jelena Pavlović
Atletsko stopalo, ili Tinea pedis, jedna je od čestih gljivičnih kožnih infekcija, naročito kod sportista, ali se srećom lako leči.
Šta je Tinea?
Tinea je medicinski naziv za grupu povezanih gljivičnih infekcija koje mogu zahvatiti kožu tela, glave, nokte, a tu spada i atletsko stopalo. Ove infekcije uzrokuje nekoliko različitih tipova gljivica dermatofita (dermatophytes).
Medicinski naziv za atletsko stopalo je Tinea pedis. Ova infekcija uobičajeno zahvata predeo tabana i kožu između nožnih prstiju, a može da se proširi i na nokte. Moguće je i da se proširi na dlanove, prepone i pazušne jame ukoliko dodirujete rukama stopala a zatim neki drugi deo tela.
Ova infekcija se najčešće javlja kod sportista i kod osoba koje se pojačano znoje, ali može se pojaviti kod svakog čija su stopala dugo izložena vlažnoj sredini, jer razvoju infekcije pogoduju znoj i toplota. Simptomi su svrab, osećaj pečenja i crvenilo. Koža može da se ljušti, a mogu se stvarati I plikovi i pukotine.
Prevencija
Atletsko stopalo je zarazna infekcija. Prenosi se najlakše u vlažnoj sredini, na mestima kao što su javni tuševi i bazeni. Kako biste sprečili mogućnost zaraze, kada ste na ovakvim mestima trudite se da nakon kupanja dobro osušite stopala, naročito predele između prstiju. Koristite čiste peškire i izbegavajte da koristite zajedničke peškire. U zajedničkim kupaonicama i na bazenu zaštitu će vam pružiti i papuče.
Da biste izbegli ovu infekciju pokušajte da ne nosite svaki dan iste cipele ili patike i da vam čarape budu od prirodnih materijala koji propuštaju vlagu, najbolje pamučne ili vunene. Ako ste sportista, u specijalizovanim sportskim radnjama možete pronaći čarape specijalno izrađene da što duže održavaju stopalo suvim. Ako svakodnevno nosite patike obratite pažnju da kupujete sportsku obuću sa mogućnošću ventilacije - neke patike imaju male rupe za ventilaciju stopala. Poželjno je redovno čišćenje i provetravanje sportske obuće.
Svakodnevna higijena stopala - pranje toplom vodom i sapunom - se podrazumeva. Nakon pranja potrebno je dobro osušiti stopala čistim peškirom.
Kako se leči atletsko stopalo?
Lekar najčešće dijagnostikuje ovu infekcije običnim pregledom. U nekim slučajevima može se uzeti mala količina kože sastrugane sa stopala, koja se zatim pregleda pod mikroskopom ili šalje u laboratoriju na uzgajanje kulture.
Za lečenje se koriste lekovi protiv gljivica (antimikotici) u obliku kremova. Na našem tržištu postoji nekoliko preparata koji se mogu koristiti za lečenje ove infekcije, a neki , kao što je npr. klotrimazol, mogu se kupiti i bez recepta u apotekama. Ako je infekcija u blažem obliku povlači se obično u roku od dve nedelje, ali često se u pogodnim uslovima za razvoj gljivica može i vratiti. Da bi se to sprečilo preporučuje se upotreba pudera za stopala koji se takođe mogu pronaći u apotekama.
U nekim slučajevima infekcija je ozbiljnija i potrebno je i više od dve nedelje da se izleči. Nekada se na oštećenoj koži namnože i bakterije i tada je lečenje teže. Tada je potrebno posetiti lekara koji će možda prepisati i antimikotik u obliku tableta.
Izvor: www.teenshealth.com
Pitanja nam možete postavljati preko sajta www.apotekasubotica.rs ili putem telefona 024/552-499