2009. áprilisában az USA-ban azonosították először embereken a H1N1 vírust. A vírus emberről emberre terjed, ugyanolyan módon, mint ahogy a szezonális influenzát okozó vírus. Az új influenzát okozó vírus leggyakrabban cseppfertőzéssel terjed - tüsszögéssel, köhögéssel de fertőzött tárgyak érintése által is. A fertőzés megelőzhető influenzás tünetekkel rendelkező emberekkel való érintkezés kerülésével (lehetőség szerinti 1m-es távolság betartásával)
- Mossanak gyakran kezet.
- Hands- free hozzáállás. Próbálják kerülni az arc kézzel történő érintését.
- Naponta kétszer meleg, enyhén sós-vizes oldattal öblítsék szájukat és gargalizáljonak.
- Naponta legalább egyszer tisztítsák az orrlyukakat meleg, sós-vizes oldattal.
- Kerüljék a közeli kapcsolatot olyan emberekkel, akik influenzával fertőzöttek lehetnek. (1m-es távolság betartása, ha lehetséges)
- Csökkentsék lehetőség szerint a zsúfolt helyiségben való tartózkodás időtartamát.
- Javítsák a levegőáramlását az élettérben az ablakok nyitásával.
- Tisztítsák rendszeresen fertőtlenítőszerekkel az ajtókilincseket, telefonokat stb.
Erősítse immunrendszerét étel és étrendkiegészítők helyes megválasztásával
Ha immunrendszere egészséges, megsemmisít minden patogént. Bizonyos élelmiszerek a többitől jobban erősítik az immunrendszert: bárányhús (cink forrás), sárgarépa,a β-karotén gazdagsága miatt, csípős paprika (kapszaicin), joghurt ( probiotikus kultúra), ganoderma és shi take gombák, fokhagyma és vöröshagyma (allicin), méz (legjobbak azon készítmények melyek méz, propolisz és méhpempő kombinációját tartalmazzák), citrusfélék (gazdag C-vitamin forrás) stb. Ha C-vitamin tablettát iszik, figyeljen, hogy olyan készítményt választjon, amelyik cinket is tartalmaz, mert avval növeli a felszívódását. Ajánlatos bizonyos gyógynövények használata is: zöld tea (antioxidáns), echinacea (kasvirág), aloe, noni, citromfű, hárs, bodza, ánizs, gyömbér, menta, zsálya, csipkebogyó (gazdag C-vitaminban), ginzeng stb. Autoimmun betegségben (sclerosis multiplex, reumás izületi gyulladás, cukorbetegség, pajzsmirigy autoimmun betegségében) szenvedőknek aloe és noni kivonat fogyasztását tanácsolják. Az étrendkiegészítők közül immunerősítésre alkalmas a cápamájolaj, továbbá a szelén, A - , C - , E - vitamin és a Q10 koenzim. Az ezüstkolloidnak szintén jelentős szerepe van az immunerősítésben és úgy is említhető mint „plussz immunrendszer” ( viszont szervátültetett személyeknek nem ajánlott). Az egészséges étrend, stresszhelyzetek kerülése, fizikai aktivitás, dohányzásról való lemondás és a minőséges alvás segíteni fog az influenza megelőzésében. Ha a rizikócsoportba tartozik, a felsoroltak mellett, az influenza elleni védőoltás felvétele is ajánlott ami egyben a legjobb módja az influenza megelőzésének. A magas rizkójú csoportba tartoznak: a terhes nők, cukorbetegek, szívbetegek, asztmások, vesebetegek és a túlsúlyos személyek.
Egészségügyi segítség nélkül nem tud különbséget tenni a szezonális influenza és a A-típusú (H1N1) influenza között. A lappangási idő 3 és 5 nap közötti. A fertőzőképesség legnagyobb a tünetek megjelenésekor és leggyakrabban 5 napig tart (gyerekeknél 7 napig is tarthat). A jelentkező jellegzetes tünetek hasonlóak a szezonális vírus okozta tünetekhez, amik a következők: láz, köhögés, fejfájás, testfájdalmak, torokfájás, orrfolyás.
Kizárólag orvosa és a helyi egészségügyi intézet tudja bebizonyítani a H1N1 fertőzöttséget. A betegség enyhe formájában szenvedőknek elkülönítést ajánlanak és a felépülésig otthoni ápolást, minden otthoni és más érintkezés maximális korlátozásával. A tüneti kezelés magába foglalja a pihenést, folyadékpótlást, lázcsillapítók, antivirotikumok és antibiotikumok használatát, amelyet az orvos ír fel. Az aszpirines fájdalomcsillapítókat gyerekeknek és fiataloknak nem szabad adni a Reye - szindróma veszélyének jelentkezése miatt, paracetamol tartalmú gyógyszereket kell használni naponta négyszer a testsúlytól függően adagolva.
Az Egészségügyi Világszervezet védőmaszkok használatát azoknak ajánlja, akik gyakori és közeli kapcsolatban vannak a megbetegedettekkel. Amennyiben szoptat és megbetegszik nem kell kötelezően megszakítania a szoptatást amennyiben azt nem egészségügyi dolgozó tanácsolja. Más vírusos fertőzésekhez fűződő kutatások azt bizonyítják, hogy a szoptatás biztosít legnagyobb védelmet a csecsemők részére.
Mikor szükséges egészségügyi segítséget kérni?
Figyelmeztető jelek gyeremekeknél:
Forrás: www.novigrip.com, www.zdravlje.rs, www.pandemicflu.gov, www.apotekasubotica.rs, Svetska zdravstvena organizacija (SZO)
Mentőszolgálat telefonos ügyelete 522-900 (éjjel-nappal)
Közegészségügyi Intézet 552-791
(hétfőtől péntekig 07h-22h)
1-es Kirendeltségű Gyógyszertár: 552-499 (07h-22h)
24h készültségi epidemiológus Szabadkán 061-555-67-89
Fordította: Mr ph Kecsenovics Éva